Barevná zahrada, Brno


Na přání investorů je zahrada pojata hravě, živě, barevně a vesele. Tak, aby vždy návštěvníkům sloužila k potěše oka i ducha.
Zahradu je možno rozdělit na několik rozdílných prostorů s odlišnou atmosférou i podmínkami. Vstupní část a část podél nové přístavby je lemována vonným, stínomilným záhonem s trvalkami a keři.
Dominantou zahrady je stávající ořešák, který pod svou korunou skýtá samostatný mikroprostor, který je zvýrazněn kruhovou dlažbou.
U zdi sousedního stavení je postavena pergola, z níž se otvírá pohled na malé jezírko s kaskádou, která doplní zahradu o zvuk tekoucí vody.
Za pestrobarevným záhonem a treláží s malinami nalezneme velkou užitkovou zahrádku s vyvýšenými záhony, kompostem a jedlými živými ploty.
Samostatný, intimní, prostor je vytvořen pro umístění vířivky. Dlážděná plocha je ze třech stran ohraničena ovocnými špalíry, které chrání část s vířivkou proti pohledům od sousedů.
Podél plotů se sousedy jsou vytvořeny volně rostoucí živé ploty, tvořené směsicí keřů s výrazným podzimním zbarvením i pěkným květem. Záhony jsou doplněny o podrost trvalek. 

Permakultura je vytvoření malého ráje
zde na zemi. (Bill Mollison)

Více o permakultuře najdete zde.

Člověk může být opravdovým člověkem jen v přiorozené harmonii s přírodou, zvířaty, rostlinami, větrem a vodou, nebem a zemí.
(Klaus-Michael Meyer-Abich)