K zamyšlení

Stále více se vzdalujeme koloběhu přírody. Ničení našeho životního prostředí už bereme jako nutné zlo, neustále podporováni průmyslovou výrobou, která má však na prvním místě zisk, ale ne člověka a přírodu. Zejména razantní vývoj v oboru chemie a léčiv nás svádí k tomu, že můžeme pohrdat celistvostí života. Máte střevní či srdeční potíže nebo chřipku? Můžete dělat všechno jako dřív, máme pro vás supertabletku nebo úspěšnou operační techniku.

Rychlé odstranění bolesti se považuje za úspěch, ale na trpělivé hledání příčin a prevenci nemáme čas. Nemáme totiž ani čas přemýšlet, co je pro nás podstatné, přirozené a jednoduché.

Dnes už ale nemůžeme zavírat oči před vysokou cenou, kterou platíme za nerespektování přírodních zákonů a rytmů. Šíří se civilizační choroby, alergie jsou samozřejmostí. Výnosy v zemědělství klesají, škůdci mají vyhráno, protože půda je vyčerpaná, bez možnosti ochrany a regenerace. Používání pesticidů se v posledních letech mnohonásobně zvětšilo bez patrného úspěchu. Kvalita a prospěšnost sklízených plodů klesla na nulu. Minerální látky nutné pro život už půdu opustily, kvalita pitné vody klesá.Studie stavu planety Země: Britské listy »

Krátké a hlavně zajímavé Video Meatrix »Co člověk nejvíc změní,
neotřese zemí.

Děje se to nenápadně,
jako jarní tání,
jako hebké vání,
jako dozrávání.

Adalbert Stifter

Permakultura je vytvoření malého ráje
zde na zemi. (Bill Mollison)

Více o permakultuře najdete zde.

Člověk může být opravdovým člověkem jen v přiorozené harmonii s přírodou, zvířaty, rostlinami, větrem a vodou, nebem a zemí.
(Klaus-Michael Meyer-Abich)