Balkónová oáza

Ne každý si může vysadit jedlý les, ale malý prostor, kde si může vytvořit svoji "jedlou oázu" najde pravděpodobně každý; třeba i na malé zahradě či balkóně. Mnoho smutných míst bez volné půdy pro výsadbu mohou právě rostliny v nádobách proměnit k nepoznání.

Samotné balkóny jsou zejména v létě přehřívané a nedá se na nich vydržet a tak často slouží jako skladiště nepotřebných věcí. Pokud balkón osázíme, rostliny budou díky odpařování ochlazovat a zvlhčovat okolní vzduch. 
Vhodným využitím slunečního světla, dostupné plochy a optimální kombinací rostlin můžeme vytvořit krásné místo k odpočinku, které nám poskytne zároveň i čerstvou zeleninu, koření či ovoce.

Samozřejmě se nabízí otázka zavlažování, která je zejména na balkónech orientovaných na jih extrémně vysoká. Tento problém se dá elegantně vyřešit využitím vody např. z koupele. A můžeme mít ještě k tomu dobrý pocit, že neplýtváme vodou :). 
Na zimu můžeme na balkón dát ptačí krmítko, které oživí zimní pohled z okna.

Vyzkoušejte místo petunií či pelargonií výsadby smíšené: v jedné nádobě spolu roste několik druhů rostlin se stejnými nároky na výživu, zálivku i sluneční svit. 
Samozřejmě můžeme kombinovat zeleninu s okrasnými trvalkami.

Kromě truhlíků můžete k ozelenění vašeho balkónu přizvat i popínavé rostliny - jak okrasné, tak jedlé (lichořeřišnice, okrasná tykev, ...).

Bylinky, které využijete v kuchyni jsou například tyto: saturejka, kerblík, šalvěj , bazalka, pažitka, majoránka, pažitka, koriandr, fenykl...

Permakultura je vytvoření malého ráje
zde na zemi. (Bill Mollison)

Více o permakultuře najdete zde.

Člověk může být opravdovým člověkem jen v přiorozené harmonii s přírodou, zvířaty, rostlinami, větrem a vodou, nebem a zemí.
(Klaus-Michael Meyer-Abich)