Lunární vlivy

Rytmy Měsíce mají vliv na všechen život na Zemi. Cit, pozorování a zkušenosti jsou klíčem k mnoha věcem v přírodě, jež nelze odhalit pouze za pomoci vědy. Mnohé,archeologicky významné stavby z dávných časů ukazují, jak velkou důležitost připisovali naši předkové přesným pozorováním souhvězdí a výpočtům jejich polohy. 
I přírodovědec Charles Darwin psal ve svém díle o vlivu měsíce na celý náš svět.

Četné přírodní fenomény - příliv a odliv, rození, změny počasí, cyklus žen a mnoho jiného mají vztah k putování měsíce.

My všichni se s lehkým srdcem vzdáváme vědění o rytmech. Na jednu stranu to děláme proto, že jsme okamžité pohodlí povýšili na nejvyšší hodnotu na úkor rozumu, míry a cíle. Myslíme si, že dokážeme všechno, i přírodu, předehnat, a přitom předháníme sami sebe. V pekelném tempu dnešní doby se neustále ženeme od minulosti k budoucnosti. Současný okamžik, jediné místo, kde se život realizuje, se ztrácí.

Platnost všech pravidel o lunárních vlivech vychází z intuice a vnímání, nikoliv ze svévole, domněnky, teorie nebo víry. Zostřené smysly, bdělost a přesné pozorování přírody i vlastní osoby učinila z našich předků "mistry správného okamžiku."

Nikdy by se nepodařilo toto vědění zachovat a stále znovu úspěšně předávat dál, kdyby každá následující generace jen pravidla prostě dodržovala, aniž by chápala jejich smysl. Žádný zákon světa nemůže přetrvat déle než pár desetiletí, není-li zakořeněn v podstatě přírody a člověka.

Postavení měsíce je jen ručičkou hodin - cit pro to, co ukazuje, nosíme v sobě. Veškeré poučky jsou tu jen proto, abychom toto vnímání probudili a získali k němu důvěru, abychom měli odvahu mu naslouchat. Naše pole a půda i naše tělo si musely zvyknout na mnoho negativního a návrat k přirozenému, k souladu s přírodními rytmy vyžaduje čas.

 

Několik základních pravidel pří práci na zahradě:

 

  • Rostliny, které rostou na povrchu (rajčata, mangold, okurky.., by se měly sázet nebo vysévat za přibývajícího Měsíce.
  • Rostliny, které rostou pod zemí (ředkvičky, mrkev..), budou dobře prospívat, když je budeme sít nebo sázet pří ubývajícím měsíci.
Dále bychom měli dbát na znamení zvěrokruhu.
    • Rostliny, které pěstujeme pro plody, je dobré sadit nebo vysévat v tzv. plodové dny - to jsou dny, kdy je měsíc ve znamení Berana, Lva nebo střelce (ohnivá znamení).
  • Pro květiny je dobrý den pro výsadbu den květu - Blíženci, Váhy a Vodnář (vzdušná znamení). Během těchto dní bychom také neměli příliš mnoho zalévat.
  • Listovou zeleninu (špenát, pórek, hlávkový salát…) je nejlépe sázet a sít v listové dny - tedy ve dnech Raka, Štíra, Ryb (vodní znamení). Tyto dny jsou výborné pro zalévání, půda vydrží déle vlhká.
  • Pro kořenovou zeleninu (mrkev, celer, petržel, cibule, křen…) zvolíme den kořene - Pannu, Býka, Kozoroha. Také pletí je v těchto dnech účinnější.

 

Pokud se rozhodnete bojovat se škůdci, kteří žijí na povrchu, jsou pro to nejlepší dny Raka. 
Nejvhodnější čas pro sklízení, prodlužování trvanlivosti, uskladňování a ukládání do sklepa je doba stoupajícího Měsíce.

Dochovali se nám i staré informace o tom, kácet a získávat dřevo pro různé účely (zapsal Mistr kolářský v r. 1912): 
- Těžit dřevo, aby nebylo rozpraskané a pukající, se má před novoluním v listopadu. 
- Dřevo, aby nehnilo, má být těženo ve dvou posledních dnech v březnu v ubývajících rybách.

Zdroj:
Mit dem Mond durchs Gartenjahr, Leopold Stocker Verlag
Neznámá moc luny, JohannaPaunggerová, Thomas Poppe

Permakultura je vytvoření malého ráje
zde na zemi. (Bill Mollison)

Více o permakultuře najdete zde.

Člověk může být opravdovým člověkem jen v přiorozené harmonii s přírodou, zvířaty, rostlinami, větrem a vodou, nebem a zemí.
(Klaus-Michael Meyer-Abich)