Záhony a mikroklima - vysoký záhon

Vysoký záhon je výbornou pomůckou pro starší a handicapované lidi, kteří rádi zahradničí.

Výhodou je, že vás nebudou bolet záda, poněvadž se k němu nemusíte ohýbat. Je proto vhodný i pro starší členy rodiny či handicapované. 
Na záhoně se bude díky tlení organického materiálu dařit i rostlinám náročnějším na teplo, což je příznivé zj. v chladnějších oblastech naší republiky. 
Díky sedání vyvýšeného záhonu můžete každý rok doplnit nový kompost, který se postará o potřebné živiny. 
Takový záhon v létě sice více vysychá, ale tomu můžeme předejít použitím mulče (peřinka na záhon z organického materiálu - sláma, listí, kůra..) 
Je také náročnější na stavbu a cenu dřeva, lze však využít starých a nepotřebných desek.

Postup výroby

  1. Nejdříve na místě budoucího vyvýšeného záhonu odstraňte cca 30 -60cm zeminy.
  2. Vytvořte dřevěné ohraničení záhonu - je dobré dbát na kvalitu dřeva, které vydrží i bez impregnace - vhodné je např. modřínové dřevo. Impregnace by se vsákla do půdy a poté do vaší zeleniny. Tvar záhonu může být kulatý, hranatý,... Na dno je dobré dát husté pletivo, abychom zamezili přístupu hlodavců.
  3. Následuje vyložení dřevěné obruby jednotlivými vrstvami, které jsou cca 25-30cm silné. Spodní vrstva by měla být zhrubého dřeva - pařezů, velkých větví atd., které se budou starat o dobrou cirkulaci vzduchu. Díky tlení tohoto materiálu bude záhon oteplován o 5-6°C oproti okolní půdě.
  4. Další vrstva se skládá z travních drnů, které jste odkopali, hrubého zahradního odpadu a uschlých jemných větviček.
  5. Poté přijde na řadu 30 cm listí, 20 cm hrubého kompostu a jako poslední vrstva jemný kompost a zahradní zemina.

 

Poté můžete pěstovat zeleninu podle principů smíšených kultur - tato metoda přináší velkou úrodu na malém prostoru. Rostliny spolu nekonkurují a vzájemně se chrání před škůdci a podporují se v růstu. Bylinky mezi zeleninou záhon nejen zkrášlí, ale také se postarají o zahnání "škůdců" a vylepšení chuti. Více o smíšených kulturách se dočtete na v odkazu Vhodní partneři.
Pokračovat v tomto tématu můžete v sekci záhony a mikroklima.

Permakultura je vytvoření malého ráje
zde na zemi. (Bill Mollison)

Více o permakultuře najdete zde.

Člověk může být opravdovým člověkem jen v přiorozené harmonii s přírodou, zvířaty, rostlinami, větrem a vodou, nebem a zemí.
(Klaus-Michael Meyer-Abich)