Zelené domy

Ozeleněním fasád, pergol, lodžií a balkónů můžeme vytvořit příjemné mikroklima a zlepšit tak kvalitu našeho bydlení. Zelené fasády žijí a stále se proměňují. Rostliny raší, rostou, kvetou, nesou plody, listy se zbarvují a opadávají. Zrcadlí změny ročních období, v kterých se proměňuje příroda. Připomínají nám tak změnu ročních období i ve městech, kde ji vnímáme jen málo.

Popínavé rostliny jsou přirozenou ochranou proti slunečnímu záření a fasády tak nejsou vystavovány extrémním teplotním výkyvům, čímž se prodlužuje jejich životnost.

Na výběr máme mnoho rostlin. Pro každé místo i účel se najde ta pravá. 
Břečťan tvoří husté, tmavozelené stěny ve stínu. Divoké víno maluje na podzim ohnivé obrazy a rdesno vytvoří bílé bohaté zástěny. Popínavé rostliny se sami přichytnou na zeď, nebo jim vytvoříme opěrnou kostru.

Opadavé popínavky je vhodné umístit na jižní stranu domu. V zimě propustí žádoucí sluneční záření a v létě listy chrání dům před přehříváním. 
Stálezelené rostliny na severní a západní straně chrání dům před mrazy a studenými větry.

Kromě toho mohou být popínavou i zdrojem chutného ovoce (víno, minikiwi, klanopraška...) a vůní (zimolez, akebie, hortenzie, vistárie...)

 

Permakultura je vytvoření malého ráje
zde na zemi. (Bill Mollison)

Více o permakultuře najdete zde.

Člověk může být opravdovým člověkem jen v přiorozené harmonii s přírodou, zvířaty, rostlinami, větrem a vodou, nebem a zemí.
(Klaus-Michael Meyer-Abich)